Koniec niektorých SD programov. Prejdite na HD verzie.

Koniec niektorých SD programov. Prejdite na HD verzie.

20.10.2020


Od 29. 10. do 9. 11. 
. bude ukončené vysielanie niektorých programov v štandardnom rozlíšení (SD). Ide však iba o tie programy, ktoré už vysielajú zároveň vo vysokom (HD) rozlíšení na niektorých z ostatných predvolieb. O žiadny z programov teda neprídete a môžete ich a naďalej sledovať, avšak už len v špičkovej HD kvalite.

Úplný prehľad SD a HD programov, pri ktorých dôjde k vypnutiu SD verzií, a to vrátania do programových balíčkov a parametrov pre naladení HD verzií, nájdete tu.


Používate pre príjem satelitný prijímač dodaný od freeSATu (Kaon alebo Humax)?

Vyššie uvedenými zmenami sa zaoberať nemusíte – váš satelitný prijímač je vybavený funkciou automatického ladenia a usporiadania programov a všetky zmeny sa vykonajú automaticky – programy vám budú hrať stále na rovnakých predvoľbách, avšak už v HD kvalite.

Prestali vám fungovať uvedené programy? (Nehrajú ani v pôvodnej SD, ale ani v novej HD verzii?)

Príčin môže byť viac – postupujte, prosím, podľa nasledujúcich pokynov:

  1. Najskôr vyskúšajte vypnutie vášho satelitného prijímača do pohotovostného režimu, pri ktorom by sa mali HD programy načítať – záleží však na typu prijímača:
    a. Prijímače značky Kaon stačí vypnúť a opäť zapnúť po uplynutí 5 minút.
    b. Prijímače značky Humax je potrebné nechať vypnuté v pohotovostnom režime celú noc. Ak nechcete čakať, nastavte prijímač do továrenského nastavenia, pri ktorom sa okamžite aktualizuje a načítajú sa nové HD programy.

  2. Ak vám ani tak programy nezačnú hrať (prijímač signalizuje zlý alebo žiadny signál), ukazuje to na nesprávne nastavenie vašej satelitnej antény – v tomto prípade bude najlepšie požiadať o pomoc odborníka – jedine ten dokáže posúdiť, či postačí opraviť nesprávne nasmerovanie vašej antény alebo ju bude potrebné vymeniť. Zoznam odporúčaných predajní satelitnej techniky nájdete v odkaze nižšie(diagnostika je spoplatnená podľa cenníka predajcu).


Používate pre príjem vlastný satelitný prijímač?

V tom prípade nájdete SD a HD verzie týchto programov na rôznych predvoľbách. Prechod na používanie HD verzií vám odporúčame vykonať čo najskôr, najneskôr však 29. 10., resp. 9. 11., kedy bude vysielanie týchto programov nahradené statickými obrazovkami so základnými informáciami.


Nenašli ste HD verzie niektorých programov na iných predvoľbách?

V tom prípade je potrebné tieto programy najskôr naladiť – postupujte podľa návodu na obsluhu vášho satelitného prijímača a použite príslušné parametre pre naladenie. Ak sa vám ladenie nedarí alebo si ladiť netrúfate, odporúčame požiadať o pomoc odborníka – zoznam odporúčaných predajní satelitnej techniky nájdete tu (ladenie je spoplatnené podľa cenníka predajcu).

 

Zoznam odporúčaných predajní satelitnej techniky nájdete tu (diagnostika je spoplatnená podľa cenníka predajcu).